16th Knesset Members
(Updated Feb 12, 2006)

Reuven Rivlin, Speaker of the Knesset

LIKUD (27)

  1. Binyamin Netanyahu
  2. Silvan Shalom
  3. Dan Naveh
  4. Limor Livnat
  5. Israel Katz
  6. Nomi Blumenthal
  7. Uzi Landau
  8. Gila Gamliel
  9. Yuval Steinitz
  10. Michael Eitan
  11. David Levy
  12. Gideon Sa’ar
  13. Daniel Ben-Lulu
  14. Michael Ratzon
  15. Ehud Yatom
  16. Moshe Kahlon
  17. Michael Gorlovsky
  18. Inbal Gavrieli
  19. Gilad Erdan
  20. Yehiel Hazan
  21. Leah Ness
  22. Reuven Rivlin
  23. Haim Katz
  24. Ayoub Kara
  25. Yuli-Yoel Edelstein
  26. Penina Rosenblum
  27. David Mena

LABOR-MEIMAD-AM EHAD (21)

  1. Amir Peretz
  2. Binyamin Ben-Eliezer
  3. Matan Vilnai
  4. Ophir Pines-Paz 
  5. Ephraim Sneh
  6. Yael Tamir
  7. Michael Melchior 
  8. Yitzhak Herzog
  9. Danny Yatom 
  10. Eitan Cabel
  11. Ilana Cohen
  12. Colette Avital 
  13. Shalom Simhon
  14. Orit Noked 
  15. Eli Ben-Menachem
  16. Raleb Majadele
  17. Avi Yehezkel
  18. Weizman Shiri
  19. Sofa Landver
  20. Tova Ilan
  21. Ronen Tzur

KADIMA (14)

  1. Ariel Sharon
  2. Eli Aflalo
  3. Ruhama Avraham
  4. Ronnie Bar-On
  5. Ze’ev Boim
  6. Jacob Edery
  7. Gideon Ezra
  8. Abraham Hirchson
  9. Tzipi Livni
  10. Ehud Olmert
  11. Omri Sharon
  12. Meir Sheetrit
  13. Marina Solodkin
  14. David Tal
  15. Majalli Whbee

SECULAR FACTION (9)

  1. Yosef Lapid
  2. Avraham Poraz
  3. Victor Brailovsky
  4. Ilan Shalgi
  5. Meli Polishook-Bloch
  6. Reshef Chayne
  7. Ronny Brison
  8. Eti Livni
  9. Erela Golan

SHAS (11)

  1. Eli Yishai
  2. Shlomo Benizri
  3. Nissim Dahan
  4. Amnon Cohen
  5. Yitzhak Cohen
  6. David Azoulay
  7. Meshulam Nahari
  8. Yitzhak Vaknin
  9. Yair Peretz
  10. Nissim Ze’ev
  11. Ya’akov Margi

NATIONAL UNION (5)

  1. Binyamin Elon  
  2. Zvi Hendel
  3. Michael Nudelman
  4. Uri Yehuda Ariel
  5. Arieh Eldad


MERETZ-YAHAD AND THE DEMOCRATIC CHOICE (6)

  1. Yossi Sarid
  2. Haim Oron
  3. Ran Cohen
  4. Zahava Gal-On
  5. Roman Bronfman
  6. Avshalom Vilan

NATIONAL RELIGIOUS PARTY (4)

  1. Zevulun Orlev
  2. Shaul Yahalom
  3. Gila Finkelstein
  4. Nissan Slomiansky

AGUDAT ISRAEL (3)

  1. Ya’akov Litzman
  2. Meir Porush
  3. Shmuel Halpert  

NATIONAL DEMOCRATIC ASSEMBLY (NDA – BALAD) (3)

  1. Azmi Bishara
  2. Jamal Zahalka
  3. Wasil Taha

YISRAEL BEITEINU (3)

  1. Yuri Stern
  2. Eliezer Cohen
  3. Yigal Yasinov

DEGEL HATORAH (2)

  1. Avraham Ravitz
  2. Moshe Gafni

HABAYIT HALEUMI (2)

  1. Eliezer Sandberg
  2. Chemi Doron

HADASH (2)

  1. Mohammad Barakeh
  2. Issam Mahoul

RENEWED NATIONAL RELIGIOUS ZIONISM (2)

  1. Efrayim Eitam
  2. Yitzhak Levy

SHINUI – THE SECULAR MOVEMENT (2)

  1. Ehud Rassabi
  2. Ilan Leibovitch

UNITED ARAB LIST (2)

  1. Abdel Malek Dehamshe
  2. Taleb a-Sana’a

ARAB MOVEMENT FOR RENEWAL (1)

  1. Ahmed Tibi

ZIONISM LIBERALISM EQUALITY (1)

  1. Joseph Paritzky