15th Knesset Members
(updated December 17, 2002)

Avraham Burg, Speaker of the Knesset

LABOR, MEIMAD (elected as ONE ISRAEL) – (25)

  1. Shimon Peres
  2. Avraham Burg
  3. Dalia Itzik
  4. Benjamin Ben-Eliezer
  5. Haim Ramon
  6. Avraham Shohat
  7. Yael Dayan
  8. Ofir Pines-Paz
  9. Michael Melchior
  10. Ephraim Sneh
  11. Nawaf Massalha
  12. Avraham Yehezkel
  13. Sofa Landver
  14. Salah Tarif
  15. Shalom Simhon
  16. Yossi Katz
  17. Weizmann Shiri
  18. Eli Ben-Menachem
  19. Colette Avital
  20. Efi Oshaya
  21. Eitan Cabel
  22. Dalia Rabin-Pelossof*
  23. Yehuda Gilead
  24. Orit Noked
  25. Tzali Reshef

* Split from the Center Party and joined Labor in May 2001.

LIKUD (21)

  1. Silvan Shalom
  2. Limor Livnat
  3. Meir Sheetrit
  4. Gideon Ezra
  5. Nomi Blumenthal
  6. Ariel Sharon
  7. Uzi Landau
  8. Reuven Rivlin
  9. Dan Naveh
  10. Tzachi Hanegbi
  11. Yisrael Katz
  12. Michael Eitan
  13. Moshe Arens
  14. Avraham Hirschson
  15. Tzipi Livni
  16. Ayoub Kara
  17. Yuval Steinitz
  18. Ze’ev Boim
  19. Eli Cohen
  20. Yehiel Lasry*
  21. Roni Milo*

* Split from the Center Party and joined the Likud in November 2002.

SHAS (17)

  1. Aryeh Gamliel
  2. Eliyahu Suissa
  3. Eliyahu Yishai
  4. Shlomo Benizri
  5. Yitzhak Cohen
  6. Amnon Cohen
  7. Nissim Dahan
  8. David Azoulai
  9. Yitzhak Vaknin
  10. Rahamim Mellul
  11. Meshulam Nahari
  12. Yitzhak Saban
  13. Nissim Ze’ev
  14. Yair Peretz
  15. Ofer Hugi
  16. Yitzhak Gagula
  17. Pinhas Tzabari

MERETZ – Democratic Israel (10)

  1. Yossi Sarid
  2. Ran Cohen
  3. Anat Maor
  4. Zahava Gal-On
  5. Avshalom Vilan
  6. Ilan Gillon
  7. Naomi Hazan
  8. Hussniya Jabara
  9. Moshe Raz
  10. Uzi Even

NATIONAL UNION – YISRAEL BEITENU (7)

  1. Binyamin Elon
  2. Zvi Handel
  3. Eliezer Cohen
  4. Avigdor Lieberman
  5. Michael Nudleman
  6. Yuri Stern
  7. Uri Yehuda Ariel

SHINUI (6)

  1. Yosef Lapid
  2. Avraham Poraz
  3. Yehudit Naot
  4. Yosef Paritzky
  5. Eliezer Sandberg
  6. Victor Brailovsky

CENTER PARTY (3)

  1. Dan Meridor
  2. Nehama Ronen
  3. David Magen

NATIONAL RELIGIOUS PARTY (5)

  1. Haim Druckman
  2. Shaul Yahalom
  3. Yigal Bibi
  4. Zevulun Orlev
  5. Nahum Langenthal

UNITED TORAH JUDAISM (5)

  1. Meir Porush
  2. Avraham Ravitz
  3. Ya’akov Litzman
  4. Moshe Gafni
  5. Shmuel Halpert

YISRAEL BA’ALIYA (4)

  1. Natan Sharansky
  2. Yuli Edelstein
  3. Marina Solodkin
  4. Gennady Rieger

DEMOCRATIC FRONT FOR PEACE AND EQUALITY – HADASH (3)

  1. Mohammed Baraka
  2. Issam Mahoul
  3. Tamar Gozansky

UNITED ARAB LIST (3)

  1. Abd el-Malek Dahamsha
  2. Taleb a-Sana’a
  3. Hashem Mahmeed

DEMOCRATIC CHOICE (2*)

  1. Roman Bronfman
  2. Alexander Tzinker

* Two MKs elected on the Yisrael Ba’aliya list split from the party and were recognized as an independent faction.

GESHER (2*)

  1. David Levy
  2. Mordechai Mishani

* Split from One Israel.

NATIONAL ARAB PARTY (2)

  1. Tewfik Khatib
  2. Muhammad Kena’an

ONE NATION – Am Ehad (2)

  1. Amir Peretz
  2. Haim Katz

ARAB MOVEMENT FOR RENEWAL (1*)

  1. Ahmed Tibi

* Split from the National Democratic Alliance faction.

HERUT (1*)

  1. Michael Kleiner

* Split from the National Unity party when it formed a joint faction with Yisrael Beitenu.

NATIONAL DEMOCRATIC ALLIANCE (1)

  1. Azmi Bishara